Vyhledávání:

    ÚVOD    O NÁS    KONTAKTY    NOVINKY
 

Jsme zdravotnická laboratoř, nejsme továrna na výsledky. Za každým vzorkem biologického materiálu vidíme člověka a podle toho také jednáme. S profesionálním a lidským přístupem ke každému z Vás.

ALP

Alkalická fosfatáza (ALP) se vyskytuje téměř ve všech tkáních těla a je umístěna na buněčných membránách nebo v nich. V mimořádně vysokých hladinách je přítomna v mezibuněčném epitelu, ledvinových tubulech, kostech (osteoblasty), játrech a placentě. Přesná metabolická funkce enzymu ALP dosud nebyla plně vysvětlena. Enzym však souvisí se střevním transportem lipidů a kalcifikací kostí. ALP pochází přibližně ve stejném poměru z jater a kosterního systému. Přibližně 25 % zdravých jednotlivců má také střevní ALP, který tvoří přibližně 10 % z celkového množství ALP ve vzorku při hladovění. Zvýšení celkového ALP jsou způsobena buď fyziologickými příčinami, nebo nemocemi jater či kostí. Fyziologická zvýšení ALP lze najít v těhotenství od druhého trimestru dále (kvůli placentálnímu ALP), u rostoucích dětí z důvodu kostního ALP a po jídle u jednotlivců s krevními skupinami B a O, kteří vylučují substanci krevních skupin H (střevní ALP).

Nejobvyklejší příčinou zvýšeného ALP je hepatobiliární nemoc, kdy jsou patologické hladiny ALP zjištěny přibližně u 60 % pacientů s nemocí jater nebo žlučového traktu, zvýšení je dáno narušením odbourávání střevního isoenzymu. Hladiny ALP mohou být zvýšeny také u primárních kostních nemocí, jako je například osteomalacie, osteogenesis imperfecta, otrava vitamínem D a primární nádory kostí. Hladiny ALP také mohou vzrůst u sekundárních kostních nemocí, jako jsou skeletální metastázy, a u nemocí typu mnohočetného zánětu kostní dřeně, akromegalie, ledvinové nedostatečnosti, hypertyroidismu, ektopické osifikace, sarkoidózy, tuberkulózy kostí a hojení zlomenin. V případě kostních nemocí, jako je Pagetova nemoc, křivice při avitaminóze D a metastatická kostní nemoc, je v nepřítomnosti současně se vyskytující chronické nemoci jater aktivita ALP dobrým indikátorem aktivity kostí. Celková hladina ALP je u některých metabolických kostních nemocí, jako je hyperparatyreoidismus, osteopenie nebo osteoporóza, zvýšena pouze občas. Snížené hladiny ALP lze zjistit u dědičné hypofosfatázie, hypoparatyroidismu, achondroplázie, astenické kostní nemoci u pacientů na dialýze, hypofyzární zakrslosti, chronické nemoci z ozáření a podvýživy.

Poločas ALP v séru je 3 – 5 dní (závisí na poměru jednotlivých izoenzymů). Střevní izoenzym se ale katabolizuje za 8 dní.

Jaterní izoenzym citlivě reaguje na cholestázu. Existují také isoenzymy, jejichž chemické a fyzikální vlastnosti se blíží placentárnímu isoenzymu a vyskytují se u tumorů jater, ale i jiných orgánů. Těmto izoenzymům se říká Timberlyho, Reaganův, Nagao. U malých dětí se může vyskytnout tzv. Odysseův syndrom, což je zvýšení ALP bez jiných známek onemocnění.

Zvýšení S_ALP:

- choroby jater a žlučových cest (kameny, hepatitida, tumory, infekční mononukleóza, cirhóza jater, jaterní absces)
-
choroby kostí (rachitida, osteomalacie, metastázy do kostí)
-
nefropatie
-
hyperparatyreoidismus
-
choroby trávicího ústrojí (chronické průjmy, nedostatek Ca a P)
-
jiné (Hodgkinův syndrom, leukémie, akromegalie, cystická fibróza, chronická pankreatitida)

Snížení S_ALP:

- dědičné onemocnění
-
hypotyreóza
-
těžká anémie
-
ukládání radioaktivních látek do kostí
-
hypoparatyreoidismus
-
u dětí před pubertou (nedostatek STH)
-
terapie léky snižující lipidy

Cena vyšetření: 18 Kč

*P - pohlaví (F - ženy, M - muži, U - univerzal)
Věk (T - týden, D - den, M - měsíc)

*PVěk odVěk doNorm. odNorm. doJednotka
U1M11,376,38µkat/l
U10120,706,03µkat/l
U13150,836,50µkat/l
U16180,782,85µkat/l
U01M0,806,77µkat/l
U131,735,75µkat/l
U461,555,15µkat/l
U791,155,42µkat/l
U181500,502,00µkat/l

<< zpět na seznam