Vyhledávání:

    ÚVOD    O NÁS    KONTAKTY    NOVINKY
 

Jsme zdravotnická laboratoř, nejsme továrna na výsledky. Za každým vzorkem biologického materiálu vidíme člověka a podle toho také jednáme. S profesionálním a lidským přístupem ke každému z Vás.

AST

Enzym AST (aspartátaminotransferáza) se vyskytuje v různých tkáních, včetně jater, srdečního svalu, kosterních svalů, mozku, ledvin, plic, slinivky, erytrocytů a leukocytů. Nejvyšší aktivity lze zjistit v játrech a kosterním svalstvu. Měření enzymu AST je indikováno při diagnóze, rozlišení a sledování hepatobiliární nemoci, infarktu myokardu a poškození kosterního svalstva. Měření enzymu AST lze také provést jako součást předběžného zdravotního vyšetření. V některých případech lze pomocí enzymu AST sledovat průběh infarktu myokardu. Při podezření na nedávný infarkt myokardu má enzym AST diagnostickou citlivost 96 %. 12 hodin po začátku bolestí na hrudníku má diagnostickou citlivost 86%. Hladiny enzymu AST se mohou zvýšit při virové hepatitidě a jaterní nemoci související s nekrózou jater, kdy často dochází k 20 – 50 násobnému zvýšení. Poločas katabolismu AST je 17 hodin. Hodnocení aktivity enzymu AST ve vztahu k enzymu ALT (De Ritisův poměr; AST/ALT) je užitečný indikátor poškození jater. Poměry nižší než 1,0 znamenají mírné poškození jater a souvisejí hlavně s nemocemi zánětlivé povahy. Poměry vyšší než 1,0 určují silné poškození jater, které obvykle zahrnuje nekrózu. Zvýšené hladiny enzymu AST lze zjistit u cirhózy, extrahepatické cholestázy, progresivní muskulární dystrofie, dermatomyositidy, akutní pankreatidy, hemolytické nemoci, gangrény, úrazech svalů a plicní embolii. Malé nebo mírné zvýšení hladin enzymu AST je také možné pozorovat po požití alkoholu nebo podání některých léků, včetně penicilínu, salicylátů nebo opiátů.

Indikací pro vyšetření AST je: léze myokardu, onemocnění kosterního svalstva, choroby jater, krevní choroby.

Další indikace: infarkt ledviny, těžká mozková poškození, akutní pankreatitida, přenášení těhotenství, hypokalémie, toxikomanie (heroin), intoxikace salicyláty, Reyův syndrom atd.

Cena vyšetření: 18 Kč

*P - pohlaví (F - ženy, M - muži, U - univerzal)
Věk (T - týden, D - den, M - měsíc)

*PVěk odVěk doNorm. odNorm. doJednotka
U1M10,251,00µkat/l
U1150,170,63µkat/l
F61500,100,60µkat/l
M61500,100,85µkat/l
U01M0,421,25µkat/l

<< zpět na seznam