Vyhledávání:

    ÚVOD    O NÁS    KONTAKTY    NOVINKY
 

Jsme zdravotnická laboratoř, nejsme továrna na výsledky. Za každým vzorkem biologického materiálu vidíme člověka a podle toho také jednáme. S profesionálním a lidským přístupem ke každému z Vás.

Imunoglobulin -G-

Imunoglobuliny tříd IgG, IgA, IgM, IgD a IgE se vyskytují (v koncentracích sestupně odpovídajících uvedenému pořadí) v séru zdravých osob.
IgG, které existuje ve čtyřech podtřídách, představuje přibližně 75 % celkové imunoglobulinové frakce a 10 – 20 % celkových sérových proteinů. Asi polovina celkového IgG v těle se vyskytuje v plazmě, zatímco druhá polovina, vzhledem k nízké molekulární hmotnosti IgG (150 kDa), je distribuována v intersticiálním moku, kde brání infekci tkání. IgG je zvláště důležité při dlouhodobé ochraně těla proti infekci, protože na primární antigenní stimulus reaguje pomaleji, ale odezva je delší než u IgM; hladiny IgG však stoupají rychle a brzy při opakovaném vystavení stejnému antigennímu stimulu. IgG stimuluje fagocytózu a aktivuje komplement.

Biologický poločas je asi 21 dní, ale může se při nízké syntéze prodloužit až na 70 dní a naopak při vysoké syntéze zkrátit až na 11 dní. Protože IgG představuje pomalejší, zato však trvalou odpověď na atak antigenu, je IgG velmi důležitý při dlouhodobé obraně organizmu. IgG je jediným imunoglobulinem, který prochází placentou a proto představuje důležitou obranu novorozenců během prvních dní po narození. Hladina IgG z vlastní syntézy se zvyšuje postupně v průběhu zrání imunitního systému prakticky až do dospělosti.

Změny v koncentracích sérových imunoglobulinů lze klasifikovat takto:
- Hypogamaglobulinémie – může být způsobena geneticky u těžkých kombinovaných imunodeficiencí nebo získaná infekcí jako je AIDS. Definitivní diagnóza klinického syndromu vyžaduje rozsáhlé posouzení humorálních a buněčných funkcí, které se na imunitní odpovědi podílejí. Pokles hladiny IgG se také vyskytuje v důsledku tepelných popálenin, nefrotického syndromu, exsudativních enteropatií a non-IgG myelomů.
- Polyklonální gamapatie – hladiny IgG jsou zvýšeny u autoimunitních chorob (systémový lupus erythematodes, revmatoidní artritida, Sjögrenův syndrom), u sarkoidózy, u chronického onemocnění jater, u některých parazitárních onemocnění a chronických nebo opakovaných infekcí.
- Monoklonální gamapatie – například u myelomů typu IgG, lymfomů, leukémií a jiných malignit.

Hlavní indikací vyšetření hladiny imunoglobulinů je podezření na imunodeficienci protilátkového typu, jak primární, tak sekundární. Pokles IgG je například pozorován při popáleninách, nefrotickém syndromu aj.

Zvýšené hodnoty v séru a plazmě se nachází například při:
- polyklonální hyperimunoglobulinémii (zvyšují se i ostatní imunoglobuliny)
- chronická onemocnění jater (hepatitidy, cirhóza)
- chronické infekce zvláště GIT a respiračního traktu (mononukleóza, malárie, brucelóza, tbc)
- malignity spodní části GIT, zánětlivé onemocnění střev
- autoimunitní onemocnění (revmatická artritida, systémový lupus erytematodes)
- monoklonální hyperimunoglobulinémii spojené s tvorbou jediného typu, například IgG mnohočetný myelom
- lymfom
- leukémie a jiné typy malignit

Snížené hodnoty v séru a plazmě se vyskytují například při:
- hypoimunoglobulinémii
- dědičné poruchy syntézy
- získané poruchy syntézy (AIDS)
- ztráta imunoglobulinů (nefrotický syndrom)
- popáleniny
- onemocnění střevního traktu se ztrátou proteinů
- myelom jiného typu než IgG
- některé stavy nedostatečné imunity
- děti mezi 3-6 měsícem (přechod z mateřského na vlastní syntézu)

Cena vyšetření: 169 Kč

*P - pohlaví (F - ženy, M - muži, U - univerzal)
Věk (T - týden, D - den, M - měsíc)

*PVěk odVěk doNorm. odNorm. doJednotka
U6M14,428,80g/l
U8118,8913,59g/l
U181507,0016,00g/l
U11188,2014,00g/l
U01M8,3112,31g/l
U125,539,71g/l
U237,0910,75g/l
U1M3M3,115,49g/l
U357,0111,57g/l
U3M6M2,416,13g/l
U586,6711,79g/l

<< zpět na seznam