Vyhledávání:

    ÚVOD    O NÁS    KONTAKTY    NOVINKY
 

Jsme zdravotnická laboratoř, nejsme továrna na výsledky. Za každým vzorkem biologického materiálu vidíme člověka a podle toho také jednáme. S profesionálním a lidským přístupem ke každému z Vás.

Imunoglobulin -M-

Imunoglobuliny tříd IgG, IgA, IgM, IgD a IgE se vyskytují (v koncentracích sestupně odpovídajících uvedenému pořadí) v séru zdravých osob. IgM tvoří přibližně 7 % celkového imunoglobulinu v plazmě a je prvním imunoglobulinem, který reaguje na antigenní stimulus. IgM se za normálních okolností vyskytuje v plazmě ve formě pentameru (má 10 vazebných míst) a vzhledem k relativně velké molekulové hmotnosti (971 kDa) se 75–80 % IgM nachází v cévách. Do třídy IgM patří přirozené protilátky (například izohemaglutiny krevních skupin a Rh faktor) a protilátky proti IgG (například revmatoidní faktor). Základní funkcí IgM při imunitní odpovědi je aglutinace patogenů a aktivace klasické cesty komplementu. Biologický poločas je 5 dní. Neprochází placentou. Hladina IgM se zvyšuje postupně v průběhu zrání imunitního systému prakticky až do dospělosti.
Fyziologickým projevem ataku antigenu je nárůst koncentrace všech imunoglobulinů a to v pořadí IgM, IgG a IgA. Zvýšená hodnota jediného imunoglobulinu může být způsobena například proliferací maligních buněk produkujících imunoglobuliny. Deficit imunoglobulinů může být způsoben například ztrátou proteinů, dědičnou dispozicí nebo malignitou.

Změny v koncentracích sérových imunoglobulinů lze klasifikovat takto:
- Hypogamaglobulinémie – vyskytuje se vzácně a je spojena s opakovanými pyrogenními infekcemi.
- Polyklonální gamapatie – vyskytuje se u primární žlučové cirhózy, hemoprotozoických infekcí (například malárii), virových nebo bakteriálních infekcí a revmatoidní artritidy.
- Monoklonální gamapatie – například při Waldenströmově makroglobulinemii a maligním lymfomu.
Zvýšená hladina IgM v pupečníkovém séru nebo během prvních čtyř týdnů života může signalizovat nitroděložní nebo novorozeneckou infekci (například Rubeola, Cytomegalovirus, toxoplazmóza nebo syfilis).
Použití:
Hlavní indikací vyšetření hladiny imunoglobulinů je podezření na imunodeficienci protilátkového typu, jak primární, tak sekundární.
Zvýšené hodnoty v séru a plazmě se nachází například při:
- polyklonální hyperimunoglobulinémii (zvyšují se i ostatní imunoglobuliny)
- chronická onemocnění jater (primární biliární cirhóza)
- infekce jednobuněčnými organizmy (malárie, virové nebo bakteriální infekce, revmatická artritida)
- monoklonální hyperimunoglobulinémii spojené s tvorbou jediného typu, například IgM Waldenströmova makroglobulinémie, lymfom.
Zvýšené hladiny IgM v pupečníkové krvi nebo během prvních 4 týdnů života mohou značit nitroděložní nebo novorozenecké infekce jako jsou například zarděnky, herpes virus, toxoplazmóza, syfilis.
Snížené hodnoty v séru a plazmě se vyskytují vzácně, například při opakujících se pyrogenních infekcí.

Cena vyšetření: 172 Kč

*P - pohlaví (F - ženy, M - muži, U - univerzal)
Věk (T - týden, D - den, M - měsíc)

*PVěk odVěk doNorm. odNorm. doJednotka
U3M10,491,57g/l
U181500,402,30g/l
U1180,511,60g/l
U03M0,221,07g/l

<< zpět na seznam