Vyhledávání:

    ÚVOD    O NÁS    KONTAKTY    NOVINKY
 

Jsme zdravotnická laboratoř, nejsme továrna na výsledky. Za každým vzorkem biologického materiálu vidíme člověka a podle toho také jednáme. S profesionálním a lidským přístupem ke každému z Vás.

Listová kyselina

Foláty se řadí do skupiny vitaminových sloučenin odvozených od kyseliny pteroylglutamové (PGA), které fungují jako kofaktory při přenosu jednouhlíkatých zbytků v různých metabolických cestách. Metabolismus jednouhlíkatých zbytků probíhající prostřednictvím folátu je jednou z nejdůležitějších biochemických reakcí, které v buňkách probíhají. Foláty jsou nezbytné pro syntézu nukleových kyselin a mitochondriálních proteinů, pro metabolismus aminokyselin a pro další buněčné procesy, které vyžadují přenos jednouhlíkatých zbytků. Foláty mohou fungovat jako uhlíkové donory nebo jako akceptory. Vzhledem k tomu, že různé metabolické cesty vyžadují uhlíkaté skupiny s různým stupněm oxidace, obsahují buňky četné enzymy, které mění oxidační stav uhlíkatých skupin přenášených foláty, čímž vznikají různé metabolicky aktivní formy folátu. Převládající formou folátu v krevním oběhu je kyselina 5-methyltetrahydrolistová (5-mTHF). Metabolické cesty kyseliny listové a vitaminu B12 jsou propojeny přenosem methylové skupiny z kyseliny 5 – methyltetra-hydrolistové (5-mTHF) na kobalamin.
Možné příčiny nedostatku folátu zahrnují: nízký příjem v potravě, malabsorpci způsobenou gastrointestinálním onemocněním, nedostatečné trávení z důvodu nedostatku enzymů nebo terapie využívající látku s antagonistickým účinkem vzhledem k folátu, alkohol nebo léky, např. orální kontraceptiva, a zvýšenou spotřebu folátu, např. během těhotenství.

Protože k megaloblastické (makrocytové) anémii může vést jak nedostatek vitaminu B12, tak i folátu, je pro stanovení vhodné léčby nezbytné provést diferenciální diagnózu, a tedy nutné znát hladiny obou těchto látek, jak vitaminu B12, tak folátu. Nízké hladiny folátu v séru představují první fázi negativní bilance folátu, po níž dochází k úbytku folátu v tkáni. Nízké hladiny folátu v erytrocytech představují druhou fázi negativní bilance folátu a více korelují s hladinami folátu v tkáních a s megaloblastickou anémií.

Cena vyšetření: 249 Kč

*P - pohlaví (F - ženy, M - muži, U - univerzal)
Věk (T - týden, D - den, M - měsíc)

*PVěk odVěk doNorm. odNorm. doJednotka
U01507,0046,4nmol/l

<< zpět na seznam