Vyhledávání:

    ÚVOD    O NÁS    KONTAKTY    NOVINKY
 

Jsme zdravotnická laboratoř, nejsme továrna na výsledky. Za každým vzorkem biologického materiálu vidíme člověka a podle toho také jednáme. S profesionálním a lidským přístupem ke každému z Vás.

PSA free - prostatický specifický antigen volný

Zjistilo se, že podíl volného PSA u pacientů s neléčeným karcinomem prostaty je významně menší, než u pacientů s nezhoubnou hypertrofií prostaty (BPH). V literatuře se většinou uvádí jako výhodná kombinace volného a celkového PSA ve formě poměru, který umožňuje rozlišení mezi karcinomem prostaty (PCa) a benigní hyperplázií prostaty (BHP).

Tyto hodnoty se musí vypočítat ze stanovení dodaných stejným výrobcem. Poměr volný-celkový PSA se vyjadřuje v procentech: 100 x volný PSA / celkový PSA, kdy obě hodnoty jsou stanoveny v µg/l. Výsledný % volného PSA je často nižší v PCa než v BHP a obvykle se používá jako pomocné stanovení při diagnóze PCa, nachází-li se koncentrace celkového PSA v "šedé zóně," což je mezi 3 a 10 µg/l. Optimální cut-off % volného PSA závisí na dalších faktorech. Jedním z nich je měření prostaty pomocí transrektálního ultrazvuku (TRUS). Dalším faktorem je věk: zatímco volný a celkový PSA rostou s věkem, % obsah volného PSA klesá.

Vzorky je třeba odebírat před biopsií, prostatektomií nebo prostatickou masáži, protože manipulace s předstojnou žlázou může způsobit zvýšené hodnoty koncentrace PSA

Cena vyšetření: 394 Kč

*P - pohlaví (F - ženy, M - muži, U - univerzal)
Věk (T - týden, D - den, M - měsíc)

*PVěk odVěk doNorm. odNorm. doJednotka
M20700,000,50µg/l

<< zpět na seznam