Vyhledávání:

    ÚVOD    O NÁS    KONTAKTY    NOVINKY
 

Jsme zdravotnická laboratoř, nejsme továrna na výsledky. Za každým vzorkem biologického materiálu vidíme člověka a podle toho také jednáme. S profesionálním a lidským přístupem ke každému z Vás.

PSA - prostatický specifický antigen

Hlavním místem produkce PSA je glandulární epitel prostaty. PSA byl zjištěn také u pacientů s karcinomem prsu, s nádory slinné žlázy, v periuretrálních a análních žlázách, v buňkách močové trubice u mužů, v mateřském mléce, v krvi a v moči. PSA produkovaný prostatou je ve vysokých koncentracích vylučován do seminální tekutiny. Hlavní funkcí PSA je proteolytické štěpení proteinů tvořících gel v seminální tekutině. Nízké hladiny PSA v krvi jsou způsobené únikem PSA z prostatické žlázy. Zvýšené hladiny PSA v séru souvisejí s onemocněním prostaty, např. prostatitidou, benigní hyperplazií prostaty (BPH - Benign Prostatic Hyperplasia) a karcinomem prostaty.

Testování na PSA je významné pro detekci onemocnění ve stádiu metastáz nebo přetrvávajícího onemocnění u pacientů po chirurgickém zákroku nebo léčbě karcinomu prostaty. Trvale zvýšené hladiny PSA po skončení léčby nebo zvýšení hladiny PSA bezprostředně po léčbě jsou známkou rekurentního nebo reziduálního onemocnění. Test na PSA je široce uznávaný jako pomocný test při léčbě pacientů s karcinomem prostaty.

Vzorky je třeba odebírat před biopsií, prostatektomií nebo prostatickou masáži, protože manipulace s předstojnou žlázou může způsobit zvýšené hodnoty koncentrace PSA.

Cena vyšetření: 253 Kč

*P - pohlaví (F - ženy, M - muži, U - univerzal)
Věk (T - týden, D - den, M - měsíc)

*PVěk odVěk doNorm. odNorm. doJednotka
M15500,002,50µg/l
M50600,003,50µg/l
M60700,004,50µg/l
M701500,006,50µg/l

<< zpět na seznam