Vyhledávání:

    ÚVOD    O NÁS    KONTAKTY    NOVINKY
 

Jsme zdravotnická laboratoř, nejsme továrna na výsledky. Za každým vzorkem biologického materiálu vidíme člověka a podle toho také jednáme. S profesionálním a lidským přístupem ke každému z Vás.

Progesteron

Progesteron je primárně produkován žlutým tělískem vaječníků u normálně menstruujících žen a v menší míře také kůrou nadledvin. Přibližně v šestém týdnu těhotenství přebírá hlavní část produkce progesteronu placenta. Hlavní funkcí progesteronu je příprava dělohy pro implantaci vajíčka a udržení těhotenství. Během folikulární fáze zůstávají hladiny progesteronu nízké (0,64 – 4,8 nmol/l). Po vzestupu hladiny LH a ovulaci produkují luteální buňky v prasklém folikulu progesteron jako odpověď na sekreci LH.
V průběhu luteální fáze hladina progesteronu rychle stoupá a maxima (32 – 64 nmol/l) dosahuje 5 – 7 dní po ovulaci. Pokud nedojde k oplodnění, hladiny progesteronu v důsledku regrese žlutého tělíska během posledních 4 dnů cyklu klesají. Pokud k oplodnění dojde, hladiny progesteronu jsou žlutým tělískem udržovány na úrovni střední luteální fáze až do šestého týdne těhotenství. V tomto období se placenta stává hlavním zdrojem progesteronu, jehož hladiny se zvyšují z přibližně 32 – 160 nmol/l v prvním trimestru na 160 – 890 nmol/l ve třetím trimestru. Sérový progesteron je spolehlivým indikátorem jak přirozené, tak i indukované ovulace, neboť jeho hladiny po ovulaci rychle stoupají. Poruchy ovulace, včetně anovulace, se vyskytují relativně často a jsou příčinou neplodnosti přibližně u 15 – 20 % pacientek. Hladiny progesteronu u těchto pacientek jsou během střední luteální fáze abnormálně nízké. Luteální insuficience je reprodukční porucha spojená s neplodností a spontánními potraty, jejíž výskyt se předpokládá u 10 % neplodných žen. Neplodnost i ztráta těhotenství spojené s touto poruchou jsou pravděpodobně způsobeny nedostatečným vývojem endometria.

Veterinární aplikace: progesteron slouží jako indikátor načasování krytí pro chovatele čistokrevných plemen (feny, klisny).

Cena vyšetření: 177 Kč

*P - pohlaví (F - ženy, M - muži, U - univerzal)
Věk (T - týden, D - den, M - měsíc)

*PVěk odVěk doNorm. odNorm. doJednotka
M151500,862,90nmol/l
F15501,0056,60nmol/l

<< zpět na seznam