Vyhledávání:

    ÚVOD    O NÁS    KONTAKTY    NOVINKY
 

Jsme zdravotnická laboratoř, nejsme továrna na výsledky. Za každým vzorkem biologického materiálu vidíme člověka a podle toho také jednáme. S profesionálním a lidským přístupem ke každému z Vás.

Reumafaktor

Revmatoidní faktory (RF) jsou autoprotilátky zaměřené proti antigenním determinantům na Fc fragmentech imunoglobulinů IgG. Obvykle se jedná o protilátky třídy IgM, ale mohou patřit i do tříd IgG, IgA nebo IgE. Citlivost revmatoidního faktoru u revmatické artritidy kolísá od 30 % u studií populací do 70 – 80 % u studií hospitalizovaných pacientů, kde bývá nemoc závažnější. Vysoké titry RF jsou více specifické pro diagnózu revmatické artritidy a jsou běžnější u pacientů s rychle postupujícím poškozením kloubů a u pacientů s mimokloubními příznaky, jako např. podkožními revmatickými uzlinami. Test RF však není specifický a pozitivní RF je v nízkých titrech zjištěn u 1 – 5 % zdravé populace a u 15 – 20 % starších osob s jinými chronickými zdravotními potížemi. Pozitivní test RF se také s různou frekvencí vyskytuje u autoimunních revmatických onemocnění a u nerevmatických stavů, jako je např. SLE, Sjögrenův syndrom, subakutní bakteriální endokarditida a jiné bakteriální infekce, infekční hepatitida, chronické nemoci jater, chronické aktivní nemoci plic, parazitické infekce a virové infekce. Pro diagnostické účely je třeba vyhodnocovat výsledky stanovení RF vždy komplexně s ohledem na všechny další dostupné anamnestické údaje, výsledky klinických vyšetření i jiné nálezy.

Zvýšené hodnoty RF se nachází u celé řady onemocnění a diagnóz:
Autoimunitní onemocnění: revmatoidní artritida, sklerodermie, systémový lupus erytematodes, Sjögrenův syndrom.
Infekční onemocnění: infekční hepatitidy, subakutní bakteriální endokarditidy, plicní tbc, parazitické infekce, virové infekce.
Onemocnění plic: bronchitida, astma
Ostatní syndromy: infarkt myokardu, sarkoidóza.

Cena vyšetření: 110 Kč

*P - pohlaví (F - ženy, M - muži, U - univerzal)
Věk (T - týden, D - den, M - měsíc)

*PVěk odVěk doNorm. odNorm. doJednotka
U01500,0014,00kIU/l

<< zpět na seznam