Vyhledávání:

    ÚVOD    O NÁS    KONTAKTY    NOVINKY
 

Jsme zdravotnická laboratoř, nejsme továrna na výsledky. Za každým vzorkem biologického materiálu vidíme člověka a podle toho také jednáme. S profesionálním a lidským přístupem ke každému z Vás.

T3 volný

Za normálních fyziologických podmínek představuje trijdotyronin (T3) přibližně 5 procent hormonů štítné žlázy v plazmě. I když se vyskytuje v nižších koncentracích než tyroxin (T4), vyznačuje se T3 větší metabolickou aktivitou, rychlejším obratem a větším distribučním objemem. Tvoří se zejména prostřednictvím extratyroidální konverze T4. Stejně jako T4 cirkuluje T3 téměř úplně navázaný na vazebné proteiny TBG, prealbumin a albumin. Volný T3 tvoří pouze asi 0,25% celkového T3 v cirkulaci. Existuje celá řada osvědčených způsobů využití stanovení celkového T3 imunologickým testem. Měření existence zvýšeného množství volného nebo celkového T4 a celkového T3 pomáhají potvrdit diagnózu hypertyreózy. Abnormální nárůst celkového T3 se rovněž může objevit při normální koncentraci celkového T4 – tento stav je známý jako "T3 toxikóza."
Hladina volného T3 většinou úzce koreluje s hladinou celkového T3 a závisí nejenom na stavu štítné žlázy a periferní konverzi T4 na T3, ale také na koncentraci vazebných proteinů hormonů štítné žlázy. Na druhé straně, výchylky v těchto vazebných proteinech nemají na volný T3 velký vliv. Proto zvýšení koncentrace TBG typické pro těhotenství, orální antikoncepci a léčbu estragonem způsobí nárůst celkového T3, zatímco koncentrace volného T3 zůstane prakticky nezměněná. Koncentrace volného T3 odráží aktuální stav štítné žlázy pacienta spolehlivěji než koncentrace celkového T3.

Cena vyšetření: 133 Kč

*P - pohlaví (F - ženy, M - muži, U - univerzal)
Věk (T - týden, D - den, M - měsíc)

*PVěk odVěk doNorm. odNorm. doJednotka
M01502,86,5pmol/l

<< zpět na seznam