Vyhledávání:

    ÚVOD    O NÁS    KONTAKTY    NOVINKY
 

Jsme zdravotnická laboratoř, nejsme továrna na výsledky. Za každým vzorkem biologického materiálu vidíme člověka a podle toho také jednáme. S profesionálním a lidským přístupem ke každému z Vás.

Testosteron

Testosteron je považován za nejdůležitější androgenní steroid. U mužů je produkován Leydigovými nebo intersticiálními buňkami varlat, které jsou stimulovány luteinizačním hormonem (LH). Vylučování testosteronu je řízeno negativní zpětnou vazbou z hypotalamu, kde vylučování hormonu uvolňujícího gonadotropin podporuje syntézu a uvolňování LH a folikuly stimulujícího hormonu (FSH) z adenohypofýzy. U žen je testosteron vylučován obalem folikulu vaječníku a intersticiálními buňkami vaječníků a vzniká také při metabolismu adrenálních androgenů. Koncentrace testosteronu je u žen obvykle asi 10 – 20x nižší než u mužů. Přibližně 97 % testosteronu v krevním oběhu je transportováno proteiny, z největší části globulinem vázajícím pohlavní hormony (SHBG - Sex Hormone‑Binding Globulin). Testosteron je také slabě vázán na albumin.
Koncentrace testosteronu v těle během 24 hodin kolísá. Pulsní uvolňování LH v noci obvykle vede k nejvyšší koncentraci testosteronu ráno. Na koncentraci testosteronu má vliv denní doba, věk, pohlaví, puberta, období před a po menopauze či onemocnění a tyto faktory je třeba zohlednit při interpretaci výsledků u jednotlivých pacientů.

Cena vyšetření: 177 Kč

*P - pohlaví (F - ženy, M - muži, U - univerzal)
Věk (T - týden, D - den, M - měsíc)

*PVěk odVěk doNorm. odNorm. doJednotka
F15500,002,53nmol/l
M15505,5525,20nmol/l
F501500,001,49nmol/l
M501504,5026,60nmol/l

<< zpět na seznam