Vyhledávání:

    ÚVOD    O NÁS    KONTAKTY    NOVINKY
 

Jsme zdravotnická laboratoř, nejsme továrna na výsledky. Za každým vzorkem biologického materiálu vidíme člověka a podle toho také jednáme. S profesionálním a lidským přístupem ke každému z Vás.

Troponin I

Troponin, molekula, která se váže na tenká vlákna (aktiny) příčně pruhovaného svalstva, řídí za přítomnosti vnitrobuněčného vápníku interakci tenkých vláken s hrubými vlákny (myozin), a tím i svalovou kontrakci. Troponin se skládá ze tří podjednotek: podjednotky T, která spojuje komplex troponinu a tropomyozin (další regulační protein srdečního svalu), dále podjednotky I, která zabraňuje kontrakci svalů v nepřítomnosti vápníku, a podjednotka C, která vápník váže.
Srdeční troponin I (cTnI) je silně specifický vůči myokardu. Klinické studie prokázaly, že cTnI se do krevního oběhu uvolňuje během několika hodin po infarktu myokardu nebo po ischemickém poškození. Metody s vysokou senzitivitou mohou detekovat zvýšené hladiny cTnI (vyšší než hodnota 99. percentilu pro zjevně zdravou referenční populaci) do 3 hodin od nástupu bolesti v hrudi. Hladiny kardiálního troponinu I dosáhnou maximálních (peak) koncentrací přibližně 8 – 28 hodin po infarktu myokardu a zůstanou zvýšené 3 – 10 dní. Vysoká tkáňová specificita měření cTnI je výhodná pro rozpoznání poškození myokardu u klinických stavů zahrnujících poškození kosterního svalstva následkem chirurgického
zákroku, zranění, intenzivního cvičení nebo onemocnění svalstva. Vysoká tkáňová specificita cTnI však nesmí být zaměňována se specificitou pro mechanismus poškození (např. infarkt myokardu vs. myokarditida). Pokud jsou naměřeny zvýšené hodnoty cTnI (např. vyšší než hodnota 99. percentilu pro referenční kontrolní populaci) a chybí důkazy ischemie myokardu, je třeba provést podrobnou analýzu jiných možných etiologií poškození srdce. Zvýšené hladiny troponinu mohou být známkou poškození myokardu v důsledku srdečního selhání, selhání ledvin, chronického onemocnění ledvin, myokarditidy, arytmií, anginy pectoris, plicní embólie nebo jiných klinických stavů.
U vysoce citlivého stanovení lze definovat rozhodovací limity zvlášť pro ženy a muže. O infarktu myokardu se dá hovořit při přibližně 10násobném zvýšení cTnI nad hodnotu cut-off.

Cena vyšetření: 987 Kč

*P - pohlaví (F - ženy, M - muži, U - univerzal)
Věk (T - týden, D - den, M - měsíc)

*PVěk odVěk doNorm. odNorm. doJednotka
M0150034,2ng/l
F0150015,6ng/l

<< zpět na seznam