Vyhledávání:

    ÚVOD    O NÁS    KONTAKTY    NOVINKY
 

Jsme zdravotnická laboratoř, nejsme továrna na výsledky. Za každým vzorkem biologického materiálu vidíme člověka a podle toho také jednáme. S profesionálním a lidským přístupem ke každému z Vás.

Vitamin B12

Vitamin B12 je komplexní sloučenina se 4 pyrolovými jádry, která svírají jeden atom kobaltu. Spolu s kyselinou listovou (foláty) jsou nezbytným faktorem při syntéze DNA a s tím souvisejícím zráním červených krvinek. Pouze v komplexu s tzv. intrinsic faktorem (protein vylučovaný parietálními buňkami žaludeční stěny) je vitamin B12 zachytáván receptory na vnitřní stěně ilea a může se vstřebávat do krve a tkání. Vitamin B12 se hromadí do zásoby v játrech, kostní dřeni a některých dalších tkáních. Lidé získávají vitamin B12 výhradně z potravy živočišného původu (maso, mléko, vejce).
Vitamin B12, který patří do skupiny korinoidů, funguje jako kofaktor při přeměně  methylmalonylkoenzymu A na sukcinylkoenzym A. Kromě toho B12 slouží jako kofaktor při syntéze methioninu z homocysteinu, podílí se na tvorbě myelinu a spolu s folátem je nezbytný pro syntézu DNA. 
Příčiny nedostatku vitaminu B12 lze rozdělit do tří skupin: nesprávná výživa, malabsorpční syndromy a jiné gastrointestinální příčiny.
Nedostatek B12 může být příčinou megaloblastické anémie (MA), poškození nervů a degenerace míchy. I mírný nedostatek B12 poškozuje myelinovou pochvu, která obklopuje a chrání nervy, což může způsobit periferní neuropatii. Poškození nervů způsobené nedostatkem B12 může způsobit trvalou tělesnou slabost, jestliže není léčena základní příčina. U jedinců s defekty intrinsic faktoru, kteří nejsou léčeni, se může vyvinout MA zvaná perniciózní anémie (PA). Nízká hladina B12 však není jednoznačně spojena s MA, neboť někteří pacienti s MA mají normální hladiny B12 a naopak mnoho jedinců
s nedostatkem B12 netrpí megaloblastickou anémií. Přesto však platí, že přítomnost MA [např. zvětšení středního objemu erytrocytu (MCV – Mean Corpuscular Volume)] je obvykle spojena s nedostatkem B12 nebo folátu v séru. Skutečná prevalence nedostatku B12 u většiny populace není známa, ale s věkem stoupá. Hladiny B12 v séru nižší než normální očekávané rozmezí mohou ukazovat na vyčerpání B12 v tkáních. Při nízké hladině vitaminu B12 je někdy vhodné vyšetření homocysteinu.
Existuje mnoho stavů, které souvisejí s nízkými hladinami B12 v séru, mezi něž patří nedostatek železa, vysoký stupeň normálně probíhajícího těhotenství, vegetariánství, částečná gastrektomie / poškození ilea, celiakie, užívání perorální antikoncepce, přítomnost parazitů, nedostatečnost pankreatu, léčená epilepsie a vyšší věk. Onemocnění související se zvýšenými hladinami B12 v séru zahrnují selhání ledvin, onemocnění jater a myeloproliferativní onemocnění.

Cena vyšetření: 250 Kč

*P - pohlaví (F - ženy, M - muži, U - univerzal)
Věk (T - týden, D - den, M - měsíc)

*PVěk odVěk doNorm. odNorm. doJednotka
U0150138,00652,00pmol/l

<< zpět na seznam